مد و فشن صنعتی پرزرق وبرق و وسوسه انگیزه. دسترسی گسترده و نامحدود به اینترنت و شبکه های مجازی بر رونق این صنعت افزودهه؛ به دسته ای که تقریبا بیشتر ما خودآگاه یا ناخودآگاه تحت اثر چیزایی هستیم که به اصطلاح «ترن» یا مد شدن. الان ویترین رنگارنگ مغازها به صفحات کوچیک موبایل منتقل شده و مدگرایی به یک اپیدمی تبدیل شده اما بعضی وقتا چیزی که مد می شه، واسه همه ظاهری قشنگ ایجاد نمی کنه و نسخه مناسبی واسه هر فرد نیس. واسه اینکه ظاهر مناسبی واسه خود به وجود آوریم، باید اصول و روشی رو پی بگیریم که ما رو در این صنعت به یک قربونی تبدیل نکنه. در مقاله پیش رو، ۴ روش واسه انتخاب ترن مناسب رو آموزش دادیم. امتیاز این روش ها اینه که هم می تونین خوش تیپ بمونین و هم اینکه قربونی مدگرایی نخواهید شد.

 

روش اول: انتخاب آگاهانه

فقط چون سلبریتی مورد علاقه ما، تیپ و استایل خاصی واسه خود انتخاب کرده، قرار نیس همون استایل واسه ما مناسب باشه و ما رو به نسخه ای مثل اون فرد تبدیل کنه. پس واسه یه مدت هم که شده، مجلات و وبلاگای مد رو کنار بذارین. اگه احساس می کنین چیزی که مد شده، برازنده ی شما نیس، در مقابل وسوسه ی خرید اون مقاومت کنین.

۱. محدود کردن مالی واسه خود درنظر بگیرین

با درنظر گرفتن بودجه ی مشخص، از خرید لوازم غیرضروری جلوگیری کنین. این روش یکی از روشای پس انداز کردن هم حساب می شه.

۲. از ترنای الهام بخش ایده بگیرین

چیجوری قربونی مدگرایی نشیم اما خوش تیپ باشیم؟ " آموزشی

در مدگرایی و انتخاب لباس طبق مد، معمولا سلیقه ی شخصی خود رو هم اعمال می کنیم، پس می تونیم از ترندهای موجود واسه ایده گرفتن استفاده کنیم. مثلا کتای نظامی، یکی از ترندهای پاییزهه که میشه اونو با شلوار جین مشکی و تی شرتی به رنگ خنثی پوشید.

۳. راحت بودن رو در اولویت بذارین

از ترندی استفاده کنین که بیشترین حس راحتی رو به شما می ده. استفاده همیشگی از شلوار جین تنگ و کفش پاشنه بلند به سلامتی شما آسیب می زنه.

۴. از ترندهای همیشه موندگار استفاده کنین

مدگرایی و انتخاب لباس و کفش طبق مدهای فصلی و سالیانه، لازمه صرف وقت و هزینه گزافه. واسه حل این مشکل میشه از ترندهایی استفاده کرد که هیچوقت از دور رقابت خارج نمی شن و همیشه به عنوان ترندهای شیک ماندگارند.

 • آقایان می تونن از جین آبی و تی شرت سفید استفاده کنن و خانوما در بعضی از مراسم می تونن پیراهنای مشکی بپوشن. این دو استایل همیشه موردپسنده.
 • پیشنهاد دیگر استفاده از کتای تک اسپرته که ترکیب زیبایی با شلوارهای جین و شلوارهای خاکی رنگ به وجود میاره.
 • کفشای راحتی رو میشه تقریبا با هرچیزی پوشید، اما ترکیب اونا با شلوارهای جین و یا دامنای چین دار بسیار زیباست.
 • در کنار این ترندهای موندگار می تونین از کیفا، زیورآلات و شالای مد هم استفاده کنین تا هم شیک و به روز به نظر بیایید و هم واسه استایل خود مجبور به صرف هزینه اضافی نشید.

روش دوم: پاک سازی کمد لباسا

۱. خداحافظی با ترندهای قدیمی

چیجوری قربونی مدگرایی نشیم اما خوش تیپ باشیم؟ " آموزشی

صنعت مد بر این پایه پایه گذاری شده که به طور همیشگی به شما گوشزد کنه «استایل شما دیگر مد و به روز نیس». شغل طراحان مد، فروش لباسه پس اونا واسه موفقیت شغلی خود، به دنبال تغییر همیشگی ترندها و مدها هستن. اگه زمان خیلی از ترن موردعلاقه ی شما میگذره و این احتمال هست که به این زودی به چرخه رقابت بازنگردد، بهتره از شر لباسای قدیمی خود خلاص شید و انتخابای جدیدتری داشته باشین.

۲. به روز کردن کمد لباسا

واسه جلوگیری از انباشتگی و شلوغی کمد لباسا، بهتره با خرید البسه ی جدید، لباسای قدیمی تر رو حذف کنین. پیشنهاد ما اینه که با شروع فصل جدید، لباسایی رو که مدت هاست استفاده نشده ان، به شکل برعکس و پشت ورو به چوب رختی آویزون کنین. هر لباسی رو که پنهون و شسته می شه، به قسمت دیگری منتقل کنین. در آخر فصل، لباسایی که بازم پشت ورو باقی مونده ان یعنی واسه شما کاربردی نداشته و بهتره از کمد لباسا خارج شن.

۳. حذف لباسای مشکل دار

از شر لباسای لکه دار، پاره، تنگ یا گشاد خلاص شید. وقتی لباسی واسه ما کوچیک شده، استفاده از اون فقط به دلیل ارزش الهی ای که واسه ما داره، منطقی نیس.

۴. نپذیرفتن لباسای دسته دوم نامناسب از آشنایان

بعضی وقتا خواهر یا برادر بزرگ تر شما یا دوست و آشنایان تون، لباسی رو به شما میدن که دیگر از اون استفاده نمی کنن. شاید استفاده از این لباسای دسته دوم واسه شما صرفه ی اقتصادی داشته باشه اما بعضی وقتا این لباسا مناسب شما نیس و قبول کردن اونا فقط باعث شلوغی بیشتر کمد شما می شه. پس آسونترین راه واسه جلوگیری از این مشکل، نپذیرفتن آنهاست.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری مثبت اندیشی رو جانشین بدبینی کنیم؟ 

روش سوم: انتخاب لباس با اندازه مناسب

چیجوری قربونی مدگرایی نشیم اما خوش تیپ باشیم؟ " آموزشی

لباسی رو که اندازه شما نیس، فقط به دلیل مدبودن نخرید. اگه در لباس موردعلاقه ی خود احساس راحتی نمی کنین، این مشکل باید به دست یک خیاط برطرف شه.

 • یقه باید به اندازه دو انگشت جا داشته باشه. اگه پیراهن خود رو درون شلوار قرار میدید، باید پیراهن به اندازه کافی بلند باشه تا هنگام خم شدن از شلوار بیرون نزند. سرشانها باید آزاد بوده و آستینا تا مچ دست بلند باشن.
 • پیراهن باید اندازه باشه که هنگام پوشیدن، فاصله بین دکمها باز نشه.
 • شلوارها جدا از اینکه تناسب باید در ناحیه کمر به اندازه دو انگشت جا داشته باشن. شلوارهای جین اندامی تر هستن اما نباید تنگ باشن.

۱. ایجاد تعادل در اندام

واسه ایجاد تعادل در اندام خود لازمه با انتخاب لباس مناسب قسمت لاغرتر رو برجسته تر کنین.

 • اگه بین تنه ی پهنی دارین، از پوشیدن لباسی که توجه رو به طرف کمر شما متمرکز می کنه، پرهیز کنین. به جای استفاده از شلوارهای فاق بلند از لباسایی مثل پیراهنای کمر امپراطوری و تونیکایی که در قسمت کمر گشاد می شن، استفاده کنین. از انتخاب لباس با طرحای پرزرق وبرق پرهیز کنین. پوشیدن لباسای تک رنگ واسه شما مناسب تره.
 • اگه پایین تنه ی بزرگی دارین از شلوارهای دم پا گشاد استفاده کنین و با پیراهنا و کتای فیت و اندازه، قسمت بالاتنه رو مشخص تر کنین.
 • اگه اندام شما ساعت شنیه، از لباسایی استفاده کنین که کمر باریک شما رو برجسته تر می کنه. لباسایی با مدل لُنگی (Wrap dress) و شلوارهای فاق بلند بهترین انتخابا واسه شمان و بهتره از سِتایی که در قسمت کمر رنگ متفاوتی دارن، استفاده کنین.
 • اگه اندام مردانه یا به اصطلاح موزی شکلی دارین باید قسمت بالاتنه و رانای خود رو با لباس مناسب بزرگ تر، و کمر خود رو با کمربند باریک تر نشون بدین و از دامنای کلوش و جینایی که روی کفش قرار می گیرن (boot-cut) استفاده کنین.

۲. انتخاب ترن طبق سبک زندگی

اگه بیشتر زمان خود رو خارج از منزل می گذرونین، کفشای پاشنه بلند واسه شما مناسب نیس و اگه طبق اقتضای شغل خود در جلسات کاری شرکت می کنین، از شلوارهای راحتی استفاده نکنین.

روش چهارم: طبق سلیقه ی خود لباس بپوشید

چیجوری قربونی مدگرایی نشیم اما خوش تیپ باشیم؟ " آموزشی

سلیقه ی شخصی خود رو بشناسین و از ترندی استفاده کنین که بیشترین احساس راحتی رو به شما می ده.

۱. از رنگا و مدلای هماهنگ استفاده کنین

واسه ایجاد تعادل باید چند لباس به رنگ خنثی و چند لباس با طرحای قشنگ داشته باشین.

 • مثلا شلوار یا کت سفید رو با تی شرت قرمز بپوشید. مانتوی کرمی با شال زیتونی ترکیب زیبایی رو به وجود میاره. هنگام ست کردن رنگ لباسا، بیشترین حد از سه رنگ استفاده کنین.
 • اگه در هماهنگ کردن رنگ لباسا دچار مشکل میشید، از چرخه رنگ (color wheel) استفاده کنین. رنگا باید مکمل یا مثل باشن. در چرخه رنگ، رنگای مکمل در مقابل هم و رنگای مثل در کنار هم قرار دارن.
 • پیراهنای دکمه دار رو با شلوار ورزشی نپوشید و شلوارهای پارچه ای رو با سوییت شرت ست نکنین.
 • لباس ورزشی، مخصوص باشگاه و پیژامه واسه استفاده ی درون منزله. پیژامهای رنگی و راحت واسه خریدرفتن مناسب نیستن و پوشیدن لگینز ورزشی با بلوز جذابیتی نداره.

۲. هرچه کمتر، بهتر

در استفاده از نمونه های مدشده مثل نوع آرایش، زیورآلات و نوع پوشش زیاده روی نکنین، چون نه شیک به نظر می رسین و نه خوش سلیقه! معمولا استفاده از یک یا دو نمونه کافیه.

۳. قبل از خرید محصول اونو امتحان کنین

قبل از خرید محصول واسه اطمینان از هماهنگی و زیبایی، اونو امتحان کنین. اگه دوست باسلیقه ای دارین از اون کمک بگیرین.

در آخر پیشنهاد می کنیم که:

 • سبک و استایل خود رو داشته باشین و بااطمینان اونو بپوشید.
 • از لباس زیر مناسب و با رنگای خنثی استفاده کنین. لباس زیر باید اندازه و اندازه بدن شما باشه.
 • اگه نمی تونین لباسی رو حذف کنین اونو جای دیگری بذارین. شاید دوباره به چرخه مد بازگشت.
 • تموم خریدهای خود رو در یک زمان انجام ندین. شاید دیدن مغازه های جور واجور سرگرم کننده باشه اما ممکنه موجب خرید نمونه های غیرضروری شه.دسته‌ها: آموزشی