داشتن طرز فکر انتقادی یا داورانه می تونه کار و روابط شخصی شما رو تحت فشار بذاره، باعث می شه طرز فکر شما به سختی عوض شه. این که نسبت به بقیه کمتر با طرز فکر انتقادی یا داورانه برخورد کنیم، زمان بره و احتیاج به تمرین داره، با این حال روشایی هست که می تونه دیدگاهاتون رو عوض کنه.

مثلا شما می تونین به خودتون یاد بگیرین که افکار داورانه ی خود رو به رقابت بکشین، بیشتر روی نقاط قوت بقیه تمرکز کنین و یاد بگیرین به جای انتقادهای تخریب کننده و منفی، انتقاد سازنده داشته باشین. پس از یه مدت، ممکنه اثرات این تمرینا رو ببینین؛ مثلا بیشتر از این که در مورد بقیه قضاوت یا انتقاد داشته باشین، از اونا تعریف یا حتی تشویق شون می کنین!

روش اول: طرز فکر انتقادی تون رو کمتر کنین

۱. اگه افکار داورانه به ذهن تون رسید، مکث کنین

چیجوری قضاوت کردن در مورد بقیه رو متوقف کنیم آموزشی

افکار داورانه معمولا به شکل خودکار به ذهن مون خطور می کنن، پس باید یاد بگیرین که چیجوری بعضی وقتا اونا رو متوقف کنین. سعی کنین نسبت به افکار داورانه دقت بیشتری نشون بدین، به بیان دیگر، زمانی که اینجور افکاری به ذهن تون میاد، از بررسی کردن اونا پرهیز کنین. هنگامی که متوجه میشید افکار انتقادی و داورانه به ذهن تون خطور می کنه، اولین کار، اعتراف کردنه! مثلا وقتی تو ذهن خود می گین: «نمی تونم باور کنم که اون اجازه داده فرزندش با این لباسا از خونه بیرون بیاد»، در این هنگام باید این افکار رو متوقف کرده و اعتراف کنین که داشتین در مورد کسی قضاوت می کردین.

۲. افکار داورانه ی خود رو به رقابت بکشین

زمانی که افکار انتقادی و داورانه به ذهن تون اومد، باید سعی کنین اونا رو به رقابت بکشین. شما می تونین با فکر کردن در مورد فرض و فکرایی که در مورد افراد ایجاد می کنین، افکارتان رو به رقابت بکشین. مثلا در مورد مثالی که در بالا اشاره شد، شما فکر می کنین که اون زن مادر بدیه یا این که به حد کافی از کودک خود مراقبت نمی کنه. با این حال ممکنه اون مادر روز پرمشغله ای رو شروع کرده باشه و از این که فرزندش لباس کثیف یا موهای نامرتب داره، خجالت بکشه.

۳. سعی کنین بقیه رو درک کنین

چیجوری قضاوت کردن در مورد بقیه رو متوقف کنیم آموزشی

بعد از این که فرض و فکرای خود رو در مورد وضعیت بررسی کردین، باید راهی پیدا کنین که از راه اون، نسبت به فردی که در موردش قضاوت داشته اید، بیان هم دردی و دل سوزی کنین. شما باید راهی پیدا کنین که واسه اون رفتار، بهونه پیدا کنین. مثلا در مورد مادری با بچه کثیف و ژولیده، می تونین با خود بگید بزرگ کردن بچه، کار سختیه و بعضی وقتا همه چیز اون طور که ما برنامه ریزی کردیم، پیش نمی ره. می دونم بعضی وقتا بچه من هم با لباس کثیف و موی به هم ریخته از خونه بیرون رفته. در این روش شما با درک وضعیت، از قضاوت درباره افراد منصرف میشید.

چیجوری قضاوت کردن در مورد بقیه رو متوقف کنیم آموزشی

۴. نقاط قوت بقیه رو شناسایی کنین

چیجوری قضاوت کردن در مورد بقیه رو متوقف کنیم آموزشی

در مورد رفتارهایی که در افراد دیگر دوست دارین یا حتی عاشق اون هستین، بیشتر فکر کنین، چون به شما کمک می کنه تا از قضاوتای با عجله پرهیز کنین و به جای اون، به تشویق افراد بدین. سعی کنین در مورد خصوصیاتی که در افراد دیگر هست فکر کنین، به ویژه اونایی که در زندگی تون تشویق می کنین. این کار به شما کمک می کنه تا از نقد یا قضاوت در مورد بقیه پرهیز کنین. مثلا به خودتون یادآوری کنین که همکارتان مهربانه و همیشه وقتی می خواید چیزی بهش بگید، با تموم وجود به صحبتاتون گوش می کنه. یا به خودتون بگید که دوست تون خلاقه و بعضی وقتا سعی می کنه شما رو بخندون. سعی کنین به جای تمرکز روی نکات منفی، روی صفات مثبت بقیه متمرکز شید.

۵. کارایی رو که واسه بقیه انجام دادین از یاد ببرین

چیجوری قضاوت کردن در مورد بقیه رو متوقف کنیم آموزشی

اگه حس می کنین بقیه به شما مدیون هستن، شاید فکر کنین باید اونا رو نقد کنین و این باعث ناراحتی شما می شه. به جای اون سعی کنین کمکایی رو که در حق بقیه انجام دادین، از یاد ببرین. حتی به این فکر کنین که بقیه چه کارا و کمکایی واسه شما انجام دادن. اگه کمک خود به بقیه رو فراموش نکنین، ممکنه از دوست خود آزرده خاطر شید، چون بهش پول قرض دادین و اون هنوز پس نداده. به جای اون، به تموم رفتارهای خوبی که دوست تون در حق شما انجام داده، تمرکز کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری مثبت اندیشی رو جانشین بدبینی کنیم؟ 

چیجوری قضاوت کردن در مورد بقیه رو متوقف کنیم آموزشی

۶. اهداف خود رو شفاف سازی کنین

چیجوری قضاوت کردن در مورد بقیه رو متوقف کنیم آموزشی

بعضی وقتا بعضی افراد به اهداف خود نمی رسن چون هدفی که در نظر گرفتن، غیر عملیه. مثلا انتظار اینکه تموم رفتارهای انتقادی یا داورانه به وسیله افراد متوقف شه، هدف بسیار بزرگیه. کار کردن روی جنبه های مشخصی از یک هدف، آسون تر از در نظر گرفتن هدفی بزرگ تر و کلی تره. در مورد اینکه می خواید چه جنبهایی از قضاوت و انتقاد در مورد بقیه رو تغییر بدین، فکر کنین. مثلا می خواید بیشتر از قبل از اونا تعریف کنین؟ یا می خواید روشی واسه ارائه انتقاد سازنده پیدا کنین؟ واسه این که شانس خود رو واسه رسیدن به هدف تون زیاد کنین، اهداف خود رو تا حد امکان روشن تر و مشخص تر کنین.

روش دوم: منتقدی سازنده باشین

۱. کمی صبر کنین

چیجوری قضاوت کردن در مورد بقیه رو متوقف کنیم آموزشی

سعی کنین انتقاد خود رو دقیقا بی معطلی بعد از کاری که فرد مورد نظر انجام می ده، نگید. اگه امکان داره، اول کمی از اون تعریف کنین و بعد از اون انتقاد خود رو مطرح کنین. این کار به شما فرصتی می ده که در مورد بهترین روش بیان انتقاد، کمی فکر کنین؛ شانس اینکه انتقاد شما بازخورد خوبی داشته باشه، بیشتر میشه.

شاید حتی لازم باشه کمی صبر کنین تا انتقاد خود رو زمانی به اشتراک بذارین که لازم باشه. مثلا اگه در مورد کسی که همین الان سخنرانی کرده، انتقادی داشته باشین، بهتره صبر کنین و یک تا دو روز قبل از سخنرانیِ بعدی اش انتقادتان رو با اون در بین بذارین.

۲. انتقاد خود رو با تشویق و تعریف همراه کنین

چیجوری قضاوت کردن در مورد بقیه رو متوقف کنیم آموزشی

این روش با نام انتقاد ساندویچی شناخته می شه. واسه استفاده از این روش، باید اول نکته خوبی بگید، بعد انتقاد خود رو گفته و در آخر هم سخن خود رو با اشاره نکته خوب و مثبت دیگری به پایان برسونین. مثلا در مورد سخنرانی کسی بگید سخنرانی تو فوق العاده بود! فقط من مشکل کوچیکی داشتم و در بعضی از قسمتا به دلیل سرعت بالای تو، نمی تونستم ادامه مطلب رو درست بفهمم. اگه در سخنرانی بعدی، کمی آروم تر صحبت کنی، بسیار عالی می شه.

۳. انتقاد خود رو با عبارت «من» شروع کنین، نه عبارت «تو»

چیجوری قضاوت کردن در مورد بقیه رو متوقف کنیم آموزشی

به جای این که جمله خود رو با عبارت «تو» شروع کنین، با کلمه «من» شروع کنین. وقتی انتقاد خود رو با «تو» شروع می کنین، اینجور به نظر می رسه که می خواید جر و بحث کنین؛ در این صورت فرد مقابل هم حالت دفاعی به خود میگیره. مثلا به جای این که بگید «تو همیشه وقتی صحبت می کنم حرفم رو قطع می کنی»، می تونین چیزی مثل این جمله بگید: «وقتی کسی موقع حرف زدن من، حرفم رو قطع می کنه، احساس بیهودگی می کنم.»

۴. از طرف مقابل بخواهید در آینده رفتار متفاوتی داشته باشه

یکی دیگر از روشای خوبی که به وسیله اون می تونین انتقاد خود رو بگید، اینه که انتقاد خود رو به شکل درخواستی واسه آینده مطرح کنین. شدت این انتقاد کمتر از اون انتقادیه که دقیقا بعد از انجام کاری گفته شه یا از طرف مقابل بخواهید رفتارش رو عوض کنه.

مثلا به جای اینکه بگید «تو همیشه جوراب ات رو روی زمین می ذاری»، می تونین بگید: «میتونی بعدا جوراب ات رو ورداری و در سبد بذاری؟»

منبع : wikihow.com

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی